Poradniki

Wstęp

Na wielu forach internetowych znajdziemy wpisy o tematyce: Pomocy! Mój laptop nie działa! Co robić !Niniejsza publikacja zawiera wskazówki pozwalające na samodzielną diagnostykę, a w wielu przypadkach także sposoby naprawy nie wymagające specjalistycznego sprzętu.Nie znajdziesz tu porad typu „włóż płytę do piekarnika”, „potraktuj chip opalarką lub palnikiem”.Tego typu metody popularne np. na YouTube często powodują nieodwracalne uszkodzenia płyty głównej. Nawet jeśli taka „naprawa” przyniesie skutek – będzie on krótkotrwały.Nie wszystkie naprawy mogą być wykonywane bez specjalistycznego sprzętu. Często jednak wystarczą podstawowe narzędzia. W niniejszej publikacji omawiane będą przede wszystkim takie przypadki.

CZĘŚĆ I. BUDOWA LAPTOPA

1. Płyta główna

Jeden z najważniejszych i jednocześnie często najdroższych elementów laptopa.W przeciwieństwie do komputerów stacjonarnych płyty główne laptopów zawierają większą ilość zintegrowanych elementów. Przykładem może być dedykowana grafika (w niektórych konstrukcjach występuje jako osobna część – podłączenie przez złącze MXM), karta sieciowa,układy zasilające, a w nowszych konstrukcjach często także procesor (wlutowany w płytę). Poniżej rozmieszczenie najważniejszych elementów na przykładowej płycie głównej:

Płyta główna – najważniejsze elementy

Płyta główna – najważniejsze elementy

Naprawa płyt głównych została opisana w ebooku: Diagnostyka i naprawa płyt głównych laptopów.Podstawy, metody, przykłady. Osoby zainteresowane tematem zapraszam do lektury.

2. Matryca, inwerter, tasiemka LVDS.

2.1. Podświetlanie LED i świetlówkowe.

W nowszych modelach laptopów mamy do czynienia głównie z matrycami z podświetlaniem LED.Posiadają one najczęściej złącze 40-pin (jak na zdjęciu poniżej) oraz nie posiadają złączado podłączenia inwertera (inwerter nie występuje w przypadku matryc z podświetlaniem LED).

Złącze LVDS 40-pin matrycy z podświetlaniem LED

W starszych modelach często występują matryce CCFL z podświetlaniem świetlówką. Posiadają najczęściej standardowe złącze 30-pin.

Bezpośrednio te matryce nie są zamienne. W sprzedaży dostępne są adaptery pozwalające zamienić matrycę z podświetlaniem świetlówką na matrycę z podświetlaniem LED. Należy jednak zapoznać się z możliwością zastosowania takiego adaptera w konkretnym modelu.

2.2. Rozdzielczość matrycy

Obecnie najczęściej spotykaną rozdzielczością matryc LED jest standard 16:9.Najczęściej spotykana rozdzielczość to HD, czyli 1366×768 px i FullHD 1920×1080.Poza standardem 16×9 występuje także standard 16:10 z rozdzielczościami np. 1440×900,1680×1050, 1920×1200.Starszym rzadko już spotykanym standardem jest 4:3 z rozdzielczościami np. 1024×768, 1400×1050.Ze względu na proporcje boków matryce różnych standardów nie są zamienne – problem stanowimontaż w obudowie oraz sposób podświetlania. Istnieje natomiast duża zamienność (kompatybilność) matryc z tego samego typu podświetlaniem.Można skorzystać z tej kompatybilności do testów jeśli jest zastosowane to samo złącze.W zależności od rozdzielczości matrycy różnice mogą być w tasiemce LVDS. Im wyższa rozdzielczość tym większa ilość przewodów sygnałowych może być potrzebna.Dla przykładu: matryca HD wymaga 4 par przewodów sygnałowych, a matryca FullHD aż 8 par. Uwaga: W tasiemce matrycy poza parami sygnałowymi znajdują się także inne konieczne do działania laptopa sygnały (przewody zasilające, odczytu epromu, sterowania i zasilania podświetlania, mogą znajdować się także przewody do kamery, mikrofonów, inwertera). Szczegółowe dane znajdują się w DataSheet’ach matryc.Z tego powodu przy zmianie na matrycę na wyższej rozdzielczości należy sprawdzić możliwości jej prawidłowej pracy – tasiemkę LVDS oraz płytę główną (wyprowadzenia na złącze). Przykład: podłączenie matrycy FullHD do tasiemki z 4 parami sygnałowymi powoduje wyświetlanie połowy linii na matrycy i niewyraźny obraz.[…]

CZĘŚĆ III. DIAGNOSTYKA I NAPRAWA.

Problemy z WiFi i LAN

1. Karta LAN

Często spotykanym problemem jest utrata połączenia z siecią poprzez RJ45 (LAN) i/lub WiFi.Przed przystąpieniem do diagnozy należy wyeliminować czynniki zewnętrzne – np. uszkodzenie kabli, routera. Dla sprawdzenia można się połączyć w ten sam sposób innym urządzeniem.

W przypadku połączenia przez kabel sieciowy potencjalne uszkodzenia to:

W przypadku gniazda połączonego przewodami z płytą główną należy sprawdzić czy kabel i wtyczka/gniazdo nie są uszkodzone.

1.2 Karta WiFi

W przypadku problemów z połączeniem przez WiFi potencjalne uszkodzenia to:

Przed rozebraniem laptopa należy:

Za prawidłowe działanie karty sieciowej odpowiadają: moduł karty WiFi, most obsługujący kartę WiFi, gniazdo karty, przewody i anteny. Uszkodzone mogą być także połączenia lub urządzenia na płycie głównej.Karty WiFi w laptopach najczęściej znajdują się pod klapkami. Pozwala to na stosunkowo łatwy dostęp i podstawienie innej karty WiFi. Należy pamiętać o kompatybilności kart WiFi. Najlepiej podstawić taką samą kartę jak oryginalna. W przypadku braku takiej karty można podstawić inną,należy jednak mieć na uwadze, że karta może nie być kompatybilna.Po wyjęciu karty WiFi należy skontrolować stan gniazda – jeśli jest zabrudzone – wyczyścić,np. izopropanolem. Jeśli jest fizycznie uszkodzone – konieczna jest wymiana.

Jeśli karta jest prawidłowo rozpoznawana przez system i wykrywa sieci, ale ma słaby zasięg należy sprawdzić anteny (najczęściej w obudowie matrycy) i połączenia karty z antenami. Przewody często są blisko pracujących zawiasów i mogą zostać przycięte.

Innymi przyczynami nie działania karty może być uszkodzenie na płycie głównej – między innymi mostu obsługującego kartę.

Zakończenie

Przedstawione informacje, metody i przykłady nie wyczerpują tematu diagnostyki i naprawy laptopów. Są to podstawowe informacje mające na celu pokazanie sposobów sprawdzania sprawności elementów i usuwania usterek. Osobnym tematem ze względu na obszerność i zaawansowanie jest diagnostyka i naprawa płyt głównych. Osoby zainteresowane zapraszam do lektury publikacji: „Diagnostyka i naprawa płyt głównych laptopów. Podstawy, metody, przykłady”. Wiele wartościowych informacji informacji o typowych usterek oraz metodach ich diagnostyki sposobach naprawy można znaleźć na stronach i forach internetowych. Często znajdują się tam także przykłady i gotowe rozwiązania, można także skonsultować problem z bardziej doświadczonymi osobami.Na zakończenie życzę wszystkim wielu sukcesów, także tych do których droga nie była prosta i standardowa, tych dających najwięcej satysfakcji.